Název

veltrusy

Popis

Veltrusy - Zámek nechal postavit hrabě V. A. Chotek začátkem 18. stol. R. Chotek ho po r. 1750 nechal rozšířit a zvětšil zámecká křídla na dvojnásobek původní délky. Po r. 1804 klasicistně upraven. Roku 2002 zámek poškodila povodeň, od té doby postupně prochází rekonstrukcí.

Dórský pavilon - Původní dřevěnou stavbu nechal v roce 1841 Jindřich Chotek přestavět do dnešní podoby zděné obdélné síně s dvanácti dórskými sloupy. Ty podpírají sedlovou střechu se dvěma trojúhelníkovými štíty. Původně bylo od pavilonu vidět přes vodní nádrž pro vodopád u grotty až k Chrámu přátel venkova a zahrad.

Chrám Přátel venkova a zahrad - Pavilon vznikl v letech 1792-94 na vyvýšenině v jihovýchodní části parku z iniciativy Jana Rudolfa Chotka. Je zvaný také jako Velký templ. Navrhl jej architekt Matěj Hummel, který se inspiroval stavbou v Kew Garden v Anglii. Jedná se o objekt s kruhovým půdorysem, kterému dominuje deset sloupů s jónskými hlavicemi kolem vnitřní síně. Ta je zakončena kopulí a vstupuje se do ní pravoúhlým portálem. Interiér je pokryt bohatou štukovou výzdobou v bílé barvě na modrém podkladě od italského štukatéra C. G. Bossi. Původní empírový nábytek byl později přestěhován do zámku.

Most Emissarius se Sfingou - Kamenný mostek vznikl v roce 1820 jako součást Egyptského pavilonu. Mostek je tvořený dvěma mohutnými postranními sloupy s hlavicemi, zdobenými motivy papyrusových listů. Sloužil právě jako vstup do Egyptského pavilonu. V horní části se nachází sfinga. V minulosti se ještě na druhé straně mostu nacházela kamenná socha egyptského boha mumifikace a pohřebišť Anupa, která měla podobu člověka se šakalí hlavou. Autorem projektu byl architekt J. P. Jöndl.

Zřícenina Egyptského pavilonu - Dnes již zřícenina Egyptského pavilonu vznikla v letech 1816–1819 podle návrhu architekta J. P. Jöndla. Šlo o prostor vytesaný ve skále, do kterého se dalo vstoupit i přímo z loďky po vplutí tunelu pod kamenným mostkem se sfingou. Vstup do pavilonu byl navržen jako vstup do egyptského chrámu – zdobily jej dva mohutné postranní sloupy, vnitřní prostory kabinetu byly také upraveny v egyptském slohu. Tato neobvyklá atrakce ale byla v roce 1944 zničena. Dodnes se dochoval kamenný stůl a poničená nadzemní část.

Pavilon Marie Terezie - V severní části zámeckého parku Veltrusy se nachází budova čtvercového půdorysu s trojicemi kanelovaných sloupů na nárožích a kopulovitou střechou. Vrcholně klasicistní stavba byla původně zamýšlena jako památník věčné slávy.

Červený mlýn - Stavba z roku 1792 byla postavena v zámeckém parku Veltrusy jako jednopatrová budova v gotizujícím slohu v půdorysu ve tvaru písmene L. Sloužil jako funkční mlýn a zároveň jako salonek k odpočinku panstva při vycházkách nebo vyjížďkách. Za druhé světové války se stal sídlem Hitlerjugend a po roce 1948 byl upraven na domov důchodců. Dnes je zde centrum sociálních služeb.

Období

Statistiky

  • 100 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 7D

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
veltrusy
Komentáře Přidat